مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام گفت: ۷۱ اثر ناملموس استان شامل آداب، رسوم، البسه، بازی‌های بومی محلی، خوراک، آیین‌های جشن و عزا و موارد دیگر در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

فرزاد شریفی در آیین رونمایی از اطلس باستان‌شناسی استان ایلام در هفته گرامیداشت میراث‌فرهنگی اظهار کرد: باتوجه به تعدد قومیت‌ها و طوایف در استان ایلام و وجود آثار ناملموس متنوع فرصتی مناسب برای محققان، پژوهشگران، اساتید و دانشجویان جهت مطالعه و تحقیق و پیشنهاد برای ثبت ملی است.

وی افزود: اساتید دانشگاهی و پژوهشگران برای حفظ و ماندگاری آثار ناملموس دانشجویان را به سمت تهیه و تدوین پایان‌نامه‌های دانشجویی سوق دهند تا این قشر در قالب پایان‌نامه دانشجویی با این آثار آشنا شوند و در حفظ و ماندگاری میراث ناملموس نقش داشته باشند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام یادآور شد: استان ایلام از غنای بالای تاریخی و تنوع آثار ملموس و ناملموس برخوردار است که باید این ظرفیت‌ها بیشتر از گذشته در سطح کشور معرفی و بستر آشنایی دیگر استان‌ها با غنای تاریخی و فرهنگی ایلام فراهم شود.

شریفی ادامه داد: برای حفظ و ماندگاری میراث ناملموس در معرض فراموشی باید این آثار با کاربردهای جدیدتر به زندگی مدرن خانواده‌ها وارد شود.

وی اضافه کرد: صدور مجوز برای موزه‌های خصوصی یکی از برنامه‌های مهم اداره‌کل است و سال گذشته اولین موزه خصوصی با محوریت سنگ، فسیل و جواهرات راه‌اندازی شد.

مولف کتاب اطلس باستان‌شناسی استان ایلام هم گفت: عرصه‌ها و ابنیه تاریخی استان ایلام قابلیت معرفی در شبکه‌های برون مرزی و ماهواره‌ای با زبان‌های مختلف را دارند.

حبیب‌اله محمودیان پیشنهاد کرد: در گام نخست برنامه‌های مستندی از ابنیه و آثار تاریخی یا گردشگری استان ایلام برای انتشار و پخش در شبکه‌های برون مرزی با سه زبان کردی، فارسی و انگلیسی تهیه شود.

وی تاکید کرد: ایجاد پایگاه‌های ملی و محلی در زمینه‌های گردشگری طبیعی، باستان‌شناسی، تاریخی، دفاع‌مقدس، مذهبی، اجتماعی در استان مورد نیاز و ضروری است.

محمودیان با بیان اینکه اقصی‌نقاط استان غنی از آثار تاریخی است، یادآور شد: به مانند مثال شهرستان دهلران براساس شواهد و مستندات یکی از مهمترین قطب‌های پیش از تاریخ و سکونت‌گاه بشر اولیه در جهان بوده است.

وی پیشنهاد داد: محققان و پژوهشگران حوزه باستان‌شناسی و میراث‌فرهنگی به تاریخ و تمدن کهن شهرستان دهلران ورود کنند چرا که این منطقه ظرفیت‌های گسترده‌ای برای مطالعه و تحقیق یافته‌های جدید دارد.

مولف اطلس باستان‌شناسی استان ایلام افزود: تعیین عرصه و حریم بافت تاریخی دهلران، ایجاد پایگاه گردشگری باستان‌شناسی و مطالعاتی تاریخ و در این منطقه و سایر نقاط تاریخی و مهم استان ایجاد و نقشه باستان‌شناسی استان تکمیل شود.

رونمایی از کتاب اطلس باستان‌شناسی استان ایلام با حضور مدیرکل کتابخانه‌ها و معاون فرهنگ و ارشاداسلامی و جمعی از نویسندگان، پژوهشگران، اساتید و فعالان حوزه‌ میراث‌فرهنگی انجام گرفت.

در این آیین تعدادی از فعالان میراث‌فرهنگی تجلیل شدند. ۲۸ اردیبشهت تا سوم خردادماه به نام هفته میراث‌فرهنگی نامگذاری شده و (میراث‌فرهنگی، هویت ملی و نشاط اجتماعی) شعار امسال هفته میراث‌فرهنگی است.

برچسب ها :ناموجود