سیامک بیگی، سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزیایلام از نزدیک شدن به زمان کشت پاییزه خبر داد و اظهار کرد: مصرف کود مناسب بر حاصلخیزی و بهره‌وری خاک، مقاومت گیاه در مقابل آفت‌ها و کیفیت محصول تولیدی تأثیر بسزایی دارد و دانستن خواص انواع کودهای شیمیایی می‌تواند در افزایش تولید محصولات کشاورزی نقش مؤثری ایفا کند.

وی افزود: عمده کودهای مؤثر در کشت پاییزی شامل سولفات پتاسیم، کلرورپتاسیم، سولفات آمونیوم، فسفات آمونیوم و اوره هستند که هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند.

سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان ایلام پرمصرف‌ترین کود ازته در دنیا را کود اوره دانست و گفت: کاربرد اصلی این کود تأمین نیتروژن گیاهان بوده و باعث سرسبزی می‌شود و از طرفی به فرایند فتوسنتز کمک ویژه‌ای می‌کند. چون این محصول تنها تأمین‌کننده نیتروژن محسوب می‌شود، در درجه اول برای رشد شکوفه‌ها از آن استفاده می‌کنند.

بیگی تصریح کرد: دی آمونیوم فسفات از دیگر کودهای مؤثر در بهبود رشد رویشی، یکنواختی شکوفه‌ها، افزایش مقاومت در برابر سرما و افزایش تولید در محصولات زراعی و باغی است که در هر مرحله‌ای از رشد گیاهان می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: با افزودن کلرور پتاسیم به خاک و جذب یون پتاسیم فعالیت مولکول‌های زیستی مانند آنزیم‌ها، کاتالیست های شیمیایی، نشاسته و قندها در فرایندهای سلولی گیاهان تنظیم شده و این مسئله به رشد و نمو مطلوب گیاه کمک خواهد کرد.

سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان ایلام در پایان گفت: بحمدالله موجودی انبارهای شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان ایلام در وضعیت کاملاً مطلوبی است و ان شالله هیچ‌گونه کمبودی از بابت تأمین و توزیع کود در استان نداریم.

برچسب ها :ناموجود