پس از انتقاد شدید آیت الله صافی گلپایگانی از برگزاری کنسرت در قم،‌مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به اینکه هیچ گونه کنسرتی در قم برگزار نشده است، خاطرنشان کرد: هیچگونه درخواستی برای اجرای کنسرت و موسیقی در شهر مقدس قم ارائه نشده و تاکنون مجوزی هم برای آن صادر نکردیم.

به گزارش سرویس سیاسی «انتخاب»‌ ؛ آیت‌الله صافی گلپایگانی گفته بود:‌ «باید حرمت قم حفظ شود و از برگزاری کنسرت موسیقی در این شهر جلوگیری شود…حرمت شهر قم باید حفظ شود و نباید در این موضوع سکوت کرد».این مرجع تقلید تصریح کرده بود که با برگزاری کنسرت «قلب امام زمان متاثر می‌شود» و جلوگیری از برگزاری کنسرت باعث «خرسندی» خواهد شد.

 اما این پایان این ماجرا نبود!

انتقاد آ‌یت الله نوری همدانی از برگزاری کنسرت در قم/ مسؤولان برای خوشحالی جوانان ایجاد کار کنند

 در حالیکه به نظر می رسید، این موضع وزارت ارشاد باعث این پایان قائله خواهد شد، آیت الله نوری همدانی نسبت به برگزاری احتمالی کنسرت در قم اعتراض کرد.
وی با تأکید بر این که شهر مقدس قم جای برگزاری کنسرت نیست، گفت: برخی از مسؤولان معتقدند باید کنسرت درست کنیم تا جوان ها خوشحال باشند؛ من به آن ها می گویم شما اگر واقعا دغدغه جوانان را دارید به جای این کار در راه تسهیل ازدواج، کار و زندگی جوانان گام بردارید.
 واکنش تند جامعه مدرسین

 جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در در واکنش به آنچه «برگزاری کنسرت شهر مقدس قم» خواند، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است:
شهر مقدس قم به عنوان مرکز علمی و فقهی جهان تشیع و پایگاه انقلاب اسلامی شهر بصیرت وایمان است. حفظ کرامت و حرمت قم، حفظ فرهنگ دینی وارزشهای اسلامی است.
اقدام موهن و غیر منطقی مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در برگزاری کنسرت و حواشی و منکرات بیّن و شرم‌آور پیش آمده در آن، غیر قابل پذیرش و حرکتی به دور از شأن شهر مقدس قم بوده است.

۱۸۲۳۲۱_۵۸۳

 برگزاری این کنسرت که به بهانه هفته دفاع مقدس در ام القرای کشور اسلامی «قم» صورت گرفت؛ متدینان را متأثر نمود. این حرکت ناشایست نه تنها حریم احکام الهی را نشانه رفت، بلکه قداست حرم اهل بیت(ع) را پاس ننهاد و مرجعیت بزرگ شیعه را به موضع واداشت.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژه شخص وزیر ارشاد باید پاسخگو باشند. چرا در امر ترویج فرهنگ اسلامی و احیای ارزش‌های دینی آنگونه که باید، قدم بر نمی‌دارند و مسئله کنسرت‌ها و حواشی آن را مصرانه در نقاط مختلف کشور حمایت می‌کنند؟
تلاش برای خلاصه کردن فرهنگ و هنر در موسیقی، لطمه‌ای بزرگ به فرهنگ و ارزش‌های دینی و اسلامی است. اکنون که استان قم در موارد مختلف اعم از زیر ساخت‌های اقتصادی، عمرانی و همچنین مسائل مربوط به اشتغال جوانان با مشکل روبروست آیا این درست است که مسئولین برای رفع این کمبودها این چنین نسخه‌های خسارت‌باری را بپیچند؟
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن محکومیت قاطعانه این حرکت غیر ارزشی، و یادآوری لزوم توجه به ارزش‌های اسلامی و فرهنگی، خواستار برخورد با متولیان برگزاری این گونه کنسرت‌های پر حاشیه است. ‌ما به مسئولان اخطار می‌کنیم در شرائطی که کشور در سایه عمل به احکام الهی نیاز به همدلی، وحدت و آرامش دارد اینگونه تحرکات به مصلحت آنها و کشور نیست و به پایگاه مردمی آنان آسیب وارد می‌کند.
باید توجه داشت صبر و حوصله مردم متدین و مراجع بزرگ محدود است، نگذارید در برخورد با این حرکات با حواشی زشتی که دارد مردم وارد عمل شوند که در آن‌صورت شاید خسارت‌های مادی و معنوی آن به راحتی قابل جبران نباشد. کسانی که مدعی ارتباط با مراجع و تقویت آن هستند، چرا در این امور بی‌توجهی می‌کنند؟
امید است مسئولین محترم ضمن توجه به هدایت‌ها و رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب، مراجع معظم تقلید و علمای اعلام«دامت برکاتهم»، فرصت خدمت در جبهه‌های فرهنگی انقلاب اسلامی را غنیمت شمرده و با تمام توان به تقویت و ترویج فرهنگ دینی و مبارزه با جبهه ضد اخلاقی و انسانی فرهنگ غربی تلاش کنند.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
محمد یزدی
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
 نامه طلاب برای جلوگیری از برگزاری کنسرت در قم

هم‌چنین جمعی از طلاب حوزه علمیه قم نیز در نامه سرگشاد‌ه‌ای خواستار برگزار نشدن کنسرت در این شهر شدند.

در این نامه عنوان شده که علیرغم نزدیک شدن به ماه محرم کنسرتی که در آن مرد و زن نوازندگی و خوانندگی می‌کرده‌اند در قم برگزار شده است.

نویسندگان این نامه در ادامه نوشته‌اند: «چه کسی به خود جرأت داده است حرمت‌شکنی نماید و در جوار بانوی کرامت، زن و مرد را بر روی صحنه آورده، تا با هم به نوازندگی و آوازه‌خوانی بپردازند!!»

طلاب نویسنده این نامه سپس خواسته‌اند که جلوی این “گناه بزرگ” گرفته شود.

سنگ بنایی که در مشهد گذاشته شد

پیش از قم، در مشهد نیز این تقاضا از سوی علم‌الهدی امام جمعه این شهر مطرح شد و علی جنتی وزیر ارشاد هم با آن موافقت کرد.

مردادماه امسال وزیر ارشاد از تصمیم این وزارتخانه برای توقف صدور هرگونه مجوز کنسرت موسیقی در مشهد، خبر داد.

جنتی در توضیح این تصمیم گفت: « با توجه به مزین بودن شهر مشهد به مرقد مطهر امام رضا، اجرای کنسرت‌ها در این شهر مخالفانی از جمله نماینده محترم ولی فقیه در خراسان رضوی را داشت که ما به نظر ایشان احترام گذاشته و با اینکه این کنسرت‌ها مشکل خاصی نداشت اما از ادامه اجرای آنها در این شهر صرف نظر کردیم.»

این تصمیم اما با مخالفت‌های زیادی حتی از سوی مقامات دولتی روبرو شد. از جمله علی مطهری نماینده اصول‌گرای مجلس در این باره گفت: «کشور که حکومت فدرالی نیست؛ نباید درباره اجرای کنسرت‌ها در استان‌های مختلف تفاوت قائل شد.»

برچسب ها :ناموجود