ریزگردها در سال‌های اخیر به عنوان مهمترین منبع آلودگی هوای کشور ما در ۶ماه نخست سال شناخته می‌شود.
♦️نگاهی منطقه‌ای به این پدیده نشان می‌دهد کشورهای خاورمیانه با بدترین صدمات ناشی از هجوم ریزگردها مواجه می‌شوند.

♦️براساس گزارش کارشناسان سازمان ملل، تعداد طوفان های گرد و خاک کشور عراق در ۱۵سال آینده می تواند از تعداد ۱۲۰مرتبه کنونی تا ۳۰۰مرتبه در هر سال افزایش یابد.

♦️دانشمندان سازمان ملل پیش بینی می کنند که امکان وقوع ۳۰۰ طوفان گرد و غبار در سال‌های پیش‌رو در عراق وجود دارد.

♦️این دانشمندان می گویند با افزایش قابل توجه طوفان های گرد و خاک، بیشترین آسیب های بهداشتی متوجه خاورمیانه می‌شود و ایران و کویت بیش از سایر کشورها در معرض گرد و غبار و ریزگردهایی هستند که از کشورهای عراق و سوریه وارد این کشورها می‌شوند.

♦️سوء مدیریت زمین و آب، در کنار درگیری های این منطقه و همچنین تغییرات آب و هوایی از عوامل کلیدی این معضل هستند و بر طبق نظر هواشناسان، طوفان شن و ماسه و گرد و غبار، در مکان های جدید مانند برخی از نقاط آسیای مرکزی نیز اتفاق می افتد.

♦️نتایج بررسی‌ها مشخص کرده که در ۱۵سال گذشته افزایش قابل توجهی در فراوانی و شدت طوفان های گرد و غبار و هجوم ریزگردها در منطقه خاورمیانه رخ داده است.

♦️یکی از منابع اصلی انتشار ریزگردها عراق است، جایی که جریان آب رودخانه ها به علت ساخت سد در کشورهای بالادستی عراق با کاهش روبرو شده است و خود منجر به ناپدید شدن باتلاق ها و خشک شدن دریاچه ها هم در عراق و هم در ایران شده و رسوبات آن منبع اصلی انتشار ریزگردها در منطقه می شود.

♦️بیابان ها همواه یکی از منابع اصلی انتشار ریزگردها بوده اند ولی به نظر دانشمندان، فعالیت های معدنی ناپایدار، کشاورزی و اکتشافات نفتی در کنار تنش های نظامی موجود در کشورها، این مساله را بغرنج‌تر کرده است.

* دکتر عباس علی پور ، مدرس دانشگاه

برچسب ها :ناموجود